İLETİŞİM

NetSuite ERP

 

Dünyanın 1 numaralı Bulut Tabanlı ERP Yazılımı NetSuite, 100'ün üzerinde ülkede 40.000'in üzerinde müşterisiyle dünyanın en yaygın Bulut Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümüdür. NetSuite ERP, değişen, karmaşık bir işi büyütmek için gerekli olan kanıtlanmış kapsamlı finansal yönetim yeteneklerini ortaya koyar. NetSuite ERP, tüm organizasyonunuzdaki işlemleri düzene sokarak ve daha iyi, daha hızlı kararlar vermek için ihtiyaç duyduğunuz gerçek zamanlı görünürlüğü sağlayarak işinizi geleneksel muhasebe yazılımlarının ötesine taşır.

 

Temel Avantajlar

 
  • Siparişten ödemeye olan süreci % 50 oranında hızlandırır +
  • Finansal kapanış hızını % 50'den fazla oranda düşürür.
  • Gerçek zamanlı veri ve raporlama ve kişiselleştirilmiş gösterge panelleri ile daha iyi ve hızlı karar vermeyi sağlar
  • İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde erişerek iş gücü üretkenliğini geliştirir
  • Önceden ve devam eden IT harcamalarının ortadan kaldırılmasını ve otomatik ürün yükseltmeleri sağlanmasıyla maliyetin düşürülmesini sağlar.
 

Finansal Yönetim

 

Binlerce kuruluş tarafından muhasebe ihtiyaçlarını yönetmek için kullanılır. Bu yazılım, finansal kapanışınızı hızlandırır, güçlü gider yönetimi sağlar, hızlandırılmış ve denetlenebilir gelir yönetimi sunar ve işletmenin mali performansına tamamen gerçek zamanlı görünürlük sağlar. Muhasebe / Sabit Kıymet Yönetimi / Ödeme Yönetimi. Daha Fazlası

 

Tedarik Zinciri ve Envanter Yönetimi

 

Envanteri doğru yere doğru zamanda ve doğru maliyette taşımaya yardımcı olan komple bir envanter yönetimi, üretim ve satın alma yetenekleri seti sunar. Ana tedarikçi, envanter ve üretim performansı göstergelerine derinlemesine, gerçek zamanlı bir görüntü kazandırır. Talep Planlama / Stok Kontrolü ve Depo Yönetimi / Satın Alma ve Bayi Yönetimi / Üretim. Daha Fazlası

 

Satın Alma

 

Kullanım kolaylığı ile çalışanları zamandan tasarruf ettirerek şirketlerin en iyi maliyetle ve zamanında mal ve hizmet satın almalarına yardımcı olur; satın almaları onaylı tedarikçilere ve önceden anlaşılmış sözleşmelere kanalize ederek maliyetleri düşürür ve şirketin harcamaları ve tedarikçinin performansına ilişkin gerçek zamanlı bilgiler sağlayarak görünürlüğü artırır. Satın alma Talebi / Satın Alma Sözleşmesi & Kapsamlı PO / Onay İş Akışı.

 

Sipariş ve Fatura Yönetimi

 

Manüel darboğazları ve hataları ortadan kaldırarak, satış teklifinden onaylanmış siparişe, başarıyla siparişin teslimine ve zamanında faturalandırmaya kadar sorunsuz bir akış oluşturarak siparişten nakit işleminize hızlı bir süreç oluşturmanızı sağlar. Fatura Yönetimi ve Faturalandırma.

 

Depo ve Sevkiyat

 

Dalga yönetimi, kartonizasyon, döngü sayımı planlaması, gerçek zamanlı envanter güncellemeleri ve nakliye sistemleriyle entegrasyon gibi gelişmiş özelleştirilebilir kullanıcı tanımlı stratejiler ve ileri yeteneklerle yürütülen, RF cihazıyla yönlendirilen nakliye ve toplama görevleri ile dağıtım operasyonlarını en uygun şekilde yönetin.

Alım ve Yerleştirme / Sipariş Sevkiyat / Stok Yönetimi / Gerçek Zamanlı Görünürlük ve Kontrol

 

Gelir Tanıma Yönetimi

 

Mali tablolarınızdaki geliri planlamak, hesaplamak ve sunmak için doğru bir şekilde yardımcı olur. Muhasebe standartlarına uygun olarak sonuçların raporlanması için mali açıdan akıllı yeteneklerle gelir tanıma işlemini otomatikleştirir.

Esnek Gelir Tespiti Çizelgeleme / Muhasebesi Tamamlanma Yüzdesi / Çoklu Çıktılarla Gelir Düzenlemeleri / Yazılım ve Hizmet Sözleşmeleri.

 

Finansal Planlama

 

Yıllık işletme planınız için hedef belirlemek için farklı finansal senaryoları modelleyin ve değerlendirin ve ardından iş performansını yönetmek için gerçek ve öngörülen sonuçlar arasındaki varyansı analiz edin.

Esnek Modelleme / "What-If" Analizi / Kapsamlı Raporlama ve Analiz

 

İnsan Sermayesi Yönetimi

 

Şirketinizin en önemli kaynağını, işgücünün değerini en üst düzeye çıkarırken, onu yönetirken harcadığınız kaynakları en aza indirmeniz gerekir. Ayrıca, kuruluşunuz büyüdükçe, büyüyen, farklı ve dağınık işgücünüzü yönetmek için daha uygun maliyetli ve esnek çözümler bulmak bir zorunluluktur.

Temel HRIS / Ücretlendirme Hizmetleri / Teşvik Ücreti Yönetimi / NetSuite TribeHR

 

Sürekli Gelir Yönetimi

 

Aboneliğe dayalı işiniz için tüm ön ve arka ofis süreçlerinizi entegre eder. Mevcut müşterilerin yenileme yapması ve yeni müşteriler kazanılması için müşteri memnuniyetini artırın ve işletmenizin büyümesini izleyin.

Esnek Fiyatlandırma Yönetimi / Güçlü Faturalandırma Mantığı / Abonelik Yenileme İstihbaratı