CategoriesNetSuite Turkey Localization

Birçok firma, işlerinin bir parçası olarak farklı para birimleri ile çalışmaktadır. Farklı para birimleriyle çalışmak bazı zorlukları beraberinde getirir, döviz kurlarını kimin güncelleyeceği veya kur değerlemelerinin nasıl yapılacağı gibi.

Kesin olan bir şey var – para birimi ve finansal rapor dönüşümlerinin manuel olarak yapılması zaman alıcı ve hataya açıktır. Neyse ki NetSuite, çoklu para birimi süreçlerini otomatikleştirmenin yollarını sunar. Doğru kurulum ile NetSuite, işlem ve raporlama seviyelerinde birden fazla para birimini yönetebilir. 215’ten fazla ülkede kullanılmakta olan NetSuite müşterilerine 190 farklı para birimiyle çalışma imkânı sağlamaktadır. Çoklu para birimi özelliği etkinleştirildiğinde, NetSuite içinde müşteriler ve satıcılarınız için dilediğiniz yabancı para biriminde işlemler oluşturabilirsiniz.

NetSuite’in döviz kuru entegrasyonu özelliği, döviz kuru entegrasyonunu kullanan tüm NetSuite hesapları için belirtilen sağlayıcı tarafından her gün bir kez döviz kurlarını otomatik olarak günceller. Otomatik güncellemeler, mevcut dört saat diliminden birinde gerçekleşir. Günlük entegrasyon, işlemlerinizdeki para birimlerinin doğru raporlanmasını ve dönüştürülmesini sağlar. Şu anda NetSuite, 2 oran sağlayıcı ile entegrasyonu desteklemektedir; Xignite ve HSBC (2021.2’den itibaren).

Ancak Türkiye’de yerleşik firmaların yasal olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının her iş günü yayınladığı döviz kurlarını kullanmaları gerekmektedir. Moneta’nın NetSuite Türkiye Lokalizasyonu Çözümü bu entegrasyonu sağlar ve bu entegrasyon sayesinde Türkiye’deki şirketlerin para birimlerini otomatik olarak güncelleyebilir. Moneta NetSuite Türkiye Lokalizasyonu, günlük olarak 4 farklı döviz kurunu Merkez Bankasından içe aktarır ve kullanıcılar, işlemlerde Döviz Alış, Döviz Satış, Efektif Alış veya Efektif Satış kurlarından herhangi birini kullanmayı seçebilir.

Ay Sonu Kur Değerlemeleri

İşlemlerde kullanılan döviz kurundaki farklılıklar kur farkı geliri veya zararı olarak kaydedilmelidir. NetSuite’in çoklu para birimi özelliği, kapanan işlemleri otomatik olarak değerler ve gerçekleşen kar/zarar hesabına kaydeder. Ay sonlarında ise kullanıcılar ay sonu yeniden değerleme adımı ile, açık işlemler ve döviz hesapları için farkları gerçekleşmemiş kar/zarar hesabına kaydetmek için ilgili yevmiye fişini oluşturacaktır. Yabancı Para Birimi Fark Eşleme özelliği, kullanıcılara gerçekleşen/gerçekleşmeyen, kar/zarar ve diğer başka kriterleri kullanarak diledikleri kayıtları eşleştirdikleri muhasebe hesabıyla çalıştırma kolaylığını sunmaktadır.

Türkiye’de yerleşik firmalar, Döviz Değerlemelerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası alış kurunu kullanmak zorundadır. Moneta Türkiye Lokalizasyonu Çözümü, NetSuite döviz kurlarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından sağlanan alış kuruna göre günceller. Bu şekilde ay sonu kur değerlemeleri sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir.

NetSuite Çoklu Para Birimi işlevinin firmanıza sağlayacağı avantajlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN!

Reach Us

+90 (532) 549 4431

info@monetabs.com

locatıons

Istanbul – Dubai

    Copyright © 2023 Moneta Business Solutions. All Rights Reserved.